• Pozývame vás do Podolia

    •  

      

     Multimediálna prezentácia k projektu "Pozývame vás do Podolia"

      

     Obec Podolie 

     GPS: N  48°40'53"  E  17°46'31"

     Obec sa nachádza v Trenčianskom kraji na juhu okresu Nové Mesto nad Váhom. Obec má asi 2000 obyvateľov a vznikla spojením dvoch malých obcí - Podolie a Korytné. Prvá písomná zmienka o obci je z r. 1332. V obci je materská škola, základná škola, turisticky zaujímavý park miniatúr, veľa pamiatok, kostol sv. Juraja, obecný úrad, kultúrny dom, zdravotné stredisko, obchody, bufet, reštaurácia, pohostinstvá.

     Bližšie informácie o obci Podolie nájdete na stránke: www.podolie.sk (otvorí sa v novom okne).

      
     znak obce Podolie - svätý Juraj na koni bojuje s drakom

     Mapa obce Podolie

     http://www.podolie.sk/mapa-obce/  (otvorí sa v novom okne)

     Pamiatky v obci

     http://www.podolie.sk/pamiatky-v-obci/   (otvorí sa v novom okne)

     Kostol svätého Juraja

     Rímskokatolícky kostol s patrocŕniom sv. Juraja stojí na severnom okraji obce Podolie na terénnej vyvýšenine nad Podolským potokom. Spomína sa už začiatkom 14. stor. a je možné, že stojí na mieste staršej stavby. Sviatok sv. Juraja pripadá na 24. apríla. Bližšie o ňom sa dozviete na stránke http://www.podolie.sk/pamiatky-v-obci/   (otvorí sa v novom okne).

      

       

     Zvonica - národná kultúrna pamiatka

     Stavba pochádza z 1. pol. 19. stor., rekonštruovaná bola v roku 1913 a naposledy odizolovaná v r. 2014. Vo vnútri zvonice je umiestnený zvon z roku 1777, ktorého autorom je Ján Augustín Christelli z Bratislavy. Na zvone je okrem datovania, dvoch reliéfov i nápis: FUDIT ME IOAN AUG CHRISTELLY POSONY A 1777 (Zhotovil ma Augustín Christelli Bratislava v roku 1777). Vzhľadom k veku zvona, ktorý je významným artefaktom vtedajšej doby, dali pracovníci Krajského pamiatkového úradu podnet na zápis zvonice aj so zvonom do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. 

     30. novembra 2014 sa uskutočnilo požehnanie obnovenej Zvonice v Korytnom. O 15.-tej hod. zazvonil zvon a starostka obce Anna Čechvalová privítala pána farára Štefana Šoku a prítomných občanov. Oboznámila ich s históriou Zvonice a  rekonštručnými prácami, ktoré boli urobené.  Potom pán farár po Bohoslužbe slova požehnal zvonicu a celá slávnosť bola ukončená opäť hlasom vzácneho zvona.

     vvv    

      

     Park miniatúr - atrakcia, ktorú nenájdete nikde inde na Slovensku

     GPS: N48°40'36'' E17°46'18''

     Park miniatúr sa nachádza na hlavnej ceste obce Podolie v blízkosti našej Základnej školy s materskou školou. Má rozlohu asi 1 hektár. O park sa starajú ľudia z občianskeho združenia Matúšovo kráľovstvo, ktorí stoja aj za projektom s rovnomenným názvom Matúšovo kráľovstvo. Ide o projekt rozvoja aktívneho cestovného ruchu v oblasti západnej časti Slovenska. Nadväzuje na bohatú feudálnu históriu tohto regiónu, v ktorej sa nachádza viac ako 40 hradov - bývalých panstiev Matúša Čaka Trenčianskeho. Popri ďalších osobnostiach - Alžbety Báthoryovej, palatína Thurzu, Pálffyovcov a iných sa tu odohrali i všetky stavovské povstania (Bocskay, Thököly, Rákoczi) a boje proti Turkom. K hradom a podhradiam sa viaže množstvo zabudnutých legiend a povestí. 

     Jednou z aktivít projektu Matúšovho kráľovstva je Park miniatúr v Podolí. Môžete v ňom  obdivovať v súčasnosti už viac ako 50 modelov hradov, kostolov a ďalších historických objektov zo Slovenska, v zobrazení tak ako vyzerali pred 300 - 500 rokmi. Všetky sú stavané v mierke 1 : 50, aby ste vedeli porovnať ich veľkosti navzájom. Miniatúry sú postavené v podobe, keď ešte hrady neboli zrúcaninami. Najväčším modelom je Holíčsky zámok s rozmermi 6 x 6 metra.

      

     Najtajomnejší je model dobovej rekonštrukcie Čachtického hradu ako vyzeral okolo r. 1700. S týmto hradom je spojená legenda o čachtickej grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu žila na prelome 16. a 17. storočia. Pre jej sadistické sklony ju nazývali „krvavá grófka“. Údajne dala zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi, a tak navždy zostať mladá a krásna. Na získanie krvi jej slúžila železná panna, ktorá mala v hrudi zabudované dlhé nože. Grófka požiadala dievča, aby panne sňala dole korálky. Keď sa k panne dievča pritislo, nože vyrazili z pŕs, prepichli pritisnuté dievča a krv stekala do pripraveného kúpeľa.

        

     V parku je aj detailne prepracovaný krásny model dobovej rekonštrukcie hradu Tematín tiež z obdobia okolo r. 1700. Bol jedným z hradov strážiacich na Považí západné hranice Uhorska.Vypína sa na temene rázsochy Považského Inovca. Tento hrad je zrúcaninou už od r. 1710, kedy ho zničili cisárske vojská.

     V auguste 2014 bol pokrstený model Beckovského hradu.  K histórii hradu sa viaže viacero povestí. Podľa jednej z nich sa názov hradu odvodzuje od mena šaša Becka, pre ktorého dal hrad vybudovať vojvoda Stibor. Ďalšia povesť hovorí o tom, ako hradný pán zhodil zo skaly sluhu za to, že mu zabil obľúbeného psa, keď chránil pred ním svoje dieťa. Sluha pri páde zo skaly stihol zakričať, že sa stretnú „do roka a do dňa“. Presne v tomto čase hradného pána uštipla do oka vretenica, a tak oslepený spadol do priepasti.

       

      

     Cieľom zakladateľov areálu je zachrániť ročne 3 až 4 objekty kultúrneho dedičstva v zmenšenej podobe, oživiť ich podobu spred 300- 400 rokov a vystaviť ich na obdiv verejnosti. Jedinečnosťou projektu Parku miniatúr je hlavne to, že modely slovenských hradov, z ktorých sú dnes väčšinou iba zrúcaniny, oživujú do podoby ich najväčšej slávy.Modely sú stavané ako dobové vedecké rekonštrukcie, stavbe predchádza príprava projektovej dokumentácie, podľa ktorej sa stavajú jednotlivé časti. Stavebným materiálom na zhotovenie modelov sú jednak betónové zmesi v kombinácii s drevom, plechom a tvrdeným plastom, časť modelov, ako napr. modely drevených kostolíkov, je vytvorená výlučne z dreva.

     V parku je možné odpočinúť si v tieni borovíc, pozrieť sa na okolie z drevenej rozhľadne, opekať si pri ohnisku, pre deti sú pripravené i rôzne atrakcie. V kúte Parku je aj malá minifarma so vzácnymi plemenami oviec a kôz. V našom filme sú venované tri zastávky práve tomuto Parku miniatúr.

         
      

     Odkazy:


     Otváracie hodiny Parku miniatúr:

     • apríl, máj, jún, september, október – denne okrem pondelka od 9.00 hod. do 17.00 hod.
     • júl, august – denne okrem pondelka od 9.00 hod. do 19.00 hod.


     Výška vstupného:

     • deti 2 €
     • dospelí 3 €
       

     V areáli je dostatok miesta aj na organizovanie detských hier a súťaží vonku v prírode. Je tu WC, dá sa tu posedieť si a zjesť vlastnú desiatu v tieni borovíc, dá sa občerstviť, ale nie obedovať. V pokladni sa dá kúpiť množstvo suvenírov. V Parku je malá drevená rozhľadňa, z ktorej je dobrý výhľad na areál. 


     Odporúčania k organizovaniu exkurzie do Podolia

     V blízkosti Parku miniatúr sa dá po hlavnej ceste prejsť k revitalizovanej časti obce, kde je park s výsadbou a lavičkami, most cez potok Dudváh a preliezačky a húpačky pre menšie deti. Je to oplotený priestor, kde sa deti môžu chvíľku vyblázniť. V blízkosti sa nachádza kostol sv. Juraja s veľmi pekným okolím.

     Výlet do Podolia je možný spojiť aj s návštevou obce Čachtice, vzdialenej od Podolia asi 5 km. Obec je preslávená legendou o krvavej čachtickej panej Alžbete Báthoryovej, žijúcej v minulosti na Čachtickom hrade. Autobus je potrebné nechať dole v dedine, autom, či motorkou sa dá vyjsť až na parkovisko pod hradom, parkovné stojí 1 €. Deti od 6 do 15 rokov platia vstupné na hrad 1 €, študenti 1,50 €, dospelí 2,50 €.  Prehliadku hradu spojenú s výkladom pre viac ako 15 – člennú skupinu je možné rezervovať v pracovných dňoch od 8.00 do 15.30 hod. na tel. č.: 032/74 010 17alebo na hrad@cachtice.sk. Výklad sa poskytuje iba v mesiacoch apríl – september od 10.00 hod. každú celú hodinu, posledný výklad o 16.00 hod. Otváracie hodiny sa menia podľa mesiaca, nájdete ich na stránke

     http://www.cachtice.sk/cachticky-hrad/otvaracie-hodiny-hrad/    (otvorí sa v novom okne)

  • Prihlásenie

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou, Podolie 804
   • schreiberova@zspodolie.sk
   • schreiberova@zspodolie.sk
   • ZŠ - sekretariát: 032 7408411
   • ZŠ: 032 7408412, 032 7408413
    MŠ: 032 7408414
    ŠJ: 032 7408415
    ZŠ - mobil: 0911 961 480
   • Podolie 804
    91622 Podolie
    Slovakia
   • 036125431
   • 2021628609
   • Riaditeľka školy:
    RNDr. Janka Schreiberová - 032/7408412
    schreiberova@zspodolie.sk
   • Zástupkyňa riaditeľky pre ZŠ:
    RNDr. Daniela Maráková - 032/7408413
    marakova@zspodolie.sk
   • Zástupkyňa riaditeľky pre MŠ:
    Slavka Fogašová - 032/7408414
    mspodolie@gmail.com
   • Vedúca školskej jedálne:
    Mariana Porubská - 032/7408415
    sjedalenpodolie@gmail.com